Aktuality

Pozvání k účasti na studii, která se zabývá lidským chronotypem v kontextu všedního života a zdraví

Dobrý den, vážená paní, vážený pane,

dovolte mi, abychom Vás jménem Institutu spánkové medicíny Národního ústavu duševního zdraví přizvali k účasti na naší studii, která se zabývá lidským chronotypem v kontextu všedního života a zdraví.

Co jsou to chronotypy a proč se jimi zabývat?
Chronotypy (neboli cirkadiánní preference) lze definovat jako individuální načasování fyziologických, biochemických a psychologických proměnných, které úzce souvisí s cyklem spánku a bdění. Vychází z vrozených cirkadiánních rytmů, které odpovídají zhruba 24 hodinám. Zda jste spíše ranní skřivan či noční sova má vliv na celou řadu faktorů, které ovlivňují Váš život. Jak kvalitní máte spánek, jak lehce se Vám sportuje či hubne nebo k jakým nemocím jste nejvíce náchylní, i na tohle Vám určený chronotyp může pomoci najít odpověď.

Co pro nás můžete udělat?
Přečtěte si prosím informovaný souhlas s účastí na studii a vyplňte dotazníky. Vše je dostupné na webovém formuláři zde: http://forms.nudz.cz/fill/public/sIkOkj97jpeTS0Y
Pokud máte zájem, připojte e-mailovou adresu, tou dáte najevo, že jste nakloněni participovat i na dalších doprovodných výzkumných projektech z této oblasti.
Jedná se o celorepublikovou studii. Jejím cílem je zmapovat rozložení chronotypů a přidružených jevů v ČR. Budeme proto velice rádi, pokud informace o výzkumu rozšíříte mezi své přátele a známé (studie je omezena pouze plnoletostí).

Čím bude účast na studii prospěšná Vám?
Pokud poskytnete e-mailovou adresu, bude Vám po vyplnění formuláře zasláno vyhodnocení dotazníku, ve kterém najdete analýzu Vašeho chronotypu a užitečné rady, které Vám mohou pomoci zlepšit kvalitu Vašeho spánku, potažmo životní styl.

V případě jakýchkoliv dotazů se neváhejte obrátit na mne (denisa.janeckova@nudz.cz) nebo na mou kolegyni Ing. Mgr. Evu Fárkovou (eva.farkova@nudz.cz).

Velice Vám děkuji za pomoc a přeji krásný zbytek dne

PhDr. DENISA JANEČKOVÁ, Ph.D.
Výzkumný a vývojový pracovník - junior výzkumník

 


O NUDZ Aktuality Kalendář Základní dokumenty Řídící a poradní orgány Sponzoring Výroční zprávy Fotogalerie Veřejné zakázky Protikorupční program Historie
O NUDZ Výzkumné programy Léčebná péče Výuka Informační středisko Média Kariéra Kontakty