Aktuality

Prof. Kevin Warwick – známý také jako „Captain Cyborg“ – navštívil NUDZ

Průkopník bionických implantátů, britský emeritní profesor Kevin Warwick, známý také jako „Captain Cyborg“ navštívil 8. ledna 2019 Národní ústav duševního zdraví v Klecanech. Přednášel zde o experimentech, při kterých propojoval vlastní nervovou soustavu s počítačem a zkoumal možnosti přímého ovládání robotické ruky a obousměrné vzdálené komunikace. Profesor Warwick poté navštívil laboratoře NUDZ, zejména pracoviště elektrofyziologie a magnetické rezonance, kde mu byly představeny zcela nové přístroje pro detailní měření a modulaci elektrofyziologické aktivity a probíhající výzkumné projekty.

Prof. Kevin Warwick prošel celou řadou nejprestižnějších britských univerzit: doktorát získal v r. 1982 na Imperial College, dále působil na univerzitách v Oxfordu, Readingu, Newcastlu, Coventry a dalších, dostalo se mu také dlouhé řady prestižních ocenění a mnoha čestných doktorátů. Od původního zaměření na teorii systémů a kybernetiku se postupně přesunul k tématu bioniky a přímého propojení nervové soustavy s počítačem a rozšiřování schopností člověka pomocí dodatečných smyslů a senzorů. Kromě samotných experimentů věnuje také velké úsilí popularizaci tématu mezi odbornou i laickou veřejností a bioetickým aspektům vlastního výzkumu. Vedle více než 600 vědeckých článků napsal také řadu populárně naučných knih, diskutujících budoucnost umělé inteligence a robotiky.

Je také ve spojení s některými pracovníky NUDZ v Klecanech. Ti se mj. spoluautorsky podílejí na některých společných publikacích.

 

 

 


O NUDZ Aktuality Kalendář Základní dokumenty Řídící a poradní orgány Sponzoring Výroční zprávy Fotogalerie Veřejné zakázky Protikorupční program Historie
O NUDZ Výzkumné programy Léčebná péče Výuka Informační středisko Média Kariéra Kontakty