CV VR v duševním zdraví a neurovědách
Kontakt | |
Taťána Poláčková (koordinátorka) | |
e-mail: | tatana.polackova@nudz.cz |
Profil
Hlavním cílem centra je uplatnění technologie virtuální reality (VR) v komplexní péči o duševní zdraví, ve vzdělávání a výzkumu v oblasti psychiatrie a neurověd. Hlavním posláním centra je péče o duševní zdraví a s tím související vývoj a testování inovativních VR metod, které by bylo možné uplatnit v oblasti diagnostiky a terapie neuropsychiatrických onemocnění (zejména úzkostných poruch, obsedantně-kompulzivní poruchy atd.) a rehabilitaci kognitivního deficitu (zejména u neurodegenerativních onemocnění a schizofrenie). Mezi další činnosti centra patří také vzdělávání v oblasti duševního zdraví a duševních onemocnění s využitím VR metod, které zahrnuje nejen vzdělávání zdravotnických pracovníků (psychologů a psychiatrů) ve spolupráci s 3. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy, ale také vzdělávání odborné a laické veřejnosti.
Výzkumná činnost centra se orientuje na využití VR technologie v základním a aplikovaném neurovědném a psychologickém výzkumu, zejména v oblasti pochopení kognitivních procesů (prostorová orientace, paměť) a související činnosti mozku, či projevů duševních onemocnění. S ohledem na interdisciplinární zaměření je náš tým složen z psychologů, psychiatrů, neurovědců a samozřejmě i VR vývojářů a programátorů. Tým centra úzce spolupracuje nejen s dalšími výzkumnými organizacemi a univerzitami v ČR i v zahraničí, ale také se soukromou sférou.
VR centrum tvoří sekce odpovídající jednotlivým druhům činností, tj. klinická sekce (VR klinika), výuková sekce (VR učebna) a výzkumná sekce (VR laboratoř).
Kancelář mezinárodní spolupráce AD Centrum Publikace Řešené projekty Kontrahovaný výzkum Specifické výsledky výzkumu Postgraduální studenti Semináře Ceny a ocenění Hledáme dobrovolníky